Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielony lider energetyki

02 października 2020 | Ekonomia i rynek
Farma wiatrowa w Dobrzyniu znalazła się wśród inwestycji Tauronu związanych z polityką Zielonego Zwrotu
źródło: materiały prasowe
Farma wiatrowa w Dobrzyniu znalazła się wśród inwestycji Tauronu związanych z polityką Zielonego Zwrotu

Gdy na początku września PKN Orlen ogłaszał, że wyda 25 mld zł, by do 2030 r. zredukować emisje o 33 proc., pozostawało jedynie przytaknąć. Trend wytyczyły koncerny energetyczne, z Tauronem na czele. MARIUSZ JANIK

 

Decyzja paliwowego giganta w porównaniu ze zmianami w energetycznym koncernie może wyglądać jak ostrożny zakręt przy gwałtownym zwrocie. – Do 2030 r. chcemy osiągnąć z OZE ponad 65 proc. mocy w naszym miksie – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Wojciech Ignacok, prezes zarządu Taurona. – Zresztą, nie możemy wykluczyć scenariusza, w którym będzie to jeszcze więcej – dorzuca.

Rewolucja w Tauronie zaczęła się już kilkanaście miesięcy temu. Jej fundamentem jest rozbudowa należącego do koncernu potencjału odnawialnych źródeł energii: że do 2025 r. w aktywach ma się pojawić dodatkowe 900 MW mocy z farm wiatrowych na lądzie oraz dodatkowe 300 MW z farm fotowoltaicznych. Tauron rozważa zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. W efekcie już za pięć lat udział OZE w miksie ma sięgać 30 proc.

Niebagatelnym uzupełnieniem tych inwestycji będzie zastąpienie wyeksploatowanych już bloków w elektrowni Jaworzno przez nową jednostkę o mocy 910 MW. Dzięki temu – w porównaniu z 2018 r. – emisyjność koncernu spadnie o 25 proc. w perspektywie roku 2025 oraz o ponad 50 proc. do 2030 r. W drugim półroczu 2020 r. finalizujemy dwie główne inwestycje w moce konwencjonalne Tauronu – Elektrociepłownię Stalowa Wola i Blok 910 MW w Jaworznie. Nowoczesne jednostki będą stanowić istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski – wyjaśnia Wojciech Ignacok.

I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11777

Wydanie: 11777

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament