Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest opodatkowany prąd z paneli fotowoltaicznych

02 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Andrzej Jagiełło

Opłacalność kosztowa, ulgi, dofinansowanie oraz ekologia coraz częściej skłaniają do montowania paneli słonecznych na własnych budynkach mieszkalnych Przed podjęciem decyzji trzeba jednak rozważyć także kwestie podatkowe. ANDRZEJ JAGIEŁŁO

 

Odnawialne źródła energii zyskują na popularności również wśród indywidualnych konsumentów, nazywanych prosumentami. Przeciętny Kowalski montujący panele na dachu swojego domu powinien jednak zwrócić uwagę także na kwestię rozliczeń podatkowych w tym zakresie.

Zgodnie z regulacjami ustawy o odnawialnych źródłach energii prosumenci, czyli osoby, które same wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby – najczęściej w instalacjach fotowoltaicznych – nadwyżki wytworzonej energii wprowadzają do sieci energetycznych. Działanie prosumenta nie jest jednak nakierowane na zyski, a za przekazane nadwyżki nie otrzymuje zapłaty. Rozliczenie nadwyżek wprowadzonych do sieci następuje na zasadzie wymiany. Nadwyżki mogą być następnie pobrane przez prosumenta, jednak w stosunku 0,7 lub 0,8 do przekazanej całości. Powstają zatem wątpliwości dotyczące rozliczeń podatkowych w tym zakresie.

Najwięcej wątpliwości powstaje w zakresie podatku od towarów i usług.

Interpelacja i interpretacja

Zgodnie z odpowiedzią na interpelację poselską nr 28185 z 1 lutego 2019 r. nadwyżki energii elektrycznej przesyłane do sieci przez prosumenta powinny być opodatkowane VAT. Jeżeli prosument jest czynnym podatnikiem, to podlega wszystkim regulacjom tego podatku w zakresie sprzedaży energii elektrycznej. Dodatkowo może jednak obniżyć kwotę podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11803

Wydanie: 11803

Spis treści

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament