Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy home office prowadzi do powstania zakładu podatkowego

02 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Ewelina 
Buczkowska Paweł Kempa

Zdaniem OECD, telepraca spowodowana przez Covid-19 nie jest dostatecznie trwała (ciągła), aby zmienić zasady rozliczania CIT przez pracodawcę. Firma nadal utrzymuje biuro, które będzie dostępne dla pracowników po zakończeniu epidemii. EWELINA BUCZKOWSKA PAWEŁ KEMPA

 

Epidemia Covid-19 sprawiła, że coraz więcej pracodawców dopuszcza wykonywanie pracy w formule home office, tzn. zdalnie z domu pracownika, jeśli pozwala na to charakter pracy. Niezależnie od wyzwań technicznych i organizacyjnych, pracodawcy powinni mieć na uwadze również możliwe konsekwencje podatkowe pracy zdalnej, w szczególności gdy praca ta jest wykonywana z terytorium innego kraju.

W niektórych przypadkach home office pracownika może stanowić tzw. zakład podatkowy spółki będącej pracodawcą. W takiej sytuacji zagraniczny pracodawca będzie podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, z czym wiąże się obowiązek rejestracji dla celów podatkowych oraz opodatkowania CIT w Polsce dochodu przypisanego do zakładu podatkowego (wygenerowanego dzięki pracy pracownika pracującego zdalnie).

Stała placówka i zależny agent

Co do zasady działalność gospodarcza prowadzona za granicą może doprowadzić do powstania po stronie pracodawcy zakładu podatkowego i związanego z nim obowiązku w zakresie CIT w danym kraju. Ustawa o CIT (art. 4a pkt 11) i większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wyróżnia trzy podstawowe formy zakładu podatkowego, tj. stałą placówkę, plac budowy oraz zależnego agenta. W praktyce organy podatkowe i sądy administracyjne wspierają się dodatkowo wytycznymi zawartymi w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11803

Wydanie: 11803

Spis treści

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament