Dolny Śląsk walczy ze smogiem
W regionie na ten cel trafiło już ponad 2 mld zł. Najwięcej – na eliminację tzw. emisji kominowej i transportowej. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z kluczowych celów zarówno Unii Europejskiej, jak i samorządu województwa dolnośląskiego. Przez sześć lat na ten cel przeznaczono aż 2 mld zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD) 2014–2020 pochodzi około 85 proc. zaangażowanych środków.
Działania te przynoszą widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia.
– Samorząd województwa podjął i nadal podejmuje szereg działań, które w efekcie mają poprawić jakość powietrza w regionie. Niestety, wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. Jego głównym źródłem na Dolnym Śląsku jest emisja kominowa. We Wrocławiu i innych dużych miastach istotną rolę w tej kwestii odgrywa także transport samochodowy – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Wielkie wyzwanie
Według Państwowego Monitoringu Środowiska, instytucji, która sprawdza jakość powietrza w kraju, 56 proc. Dolnoślązaków mieszka na obszarach, gdzie przekroczone są normy zawartości w powietrzu szkodliwego benzo(a)pirenu. Jest to substancja powstająca w wyniku niepełnego spalania związków organicznych, w tym paliw stałych, drewna, odpadów, tworzyw sztucznych czy paliw samochodowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta