Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka pustka na prawicy

07 listopada 2020 | Plus Minus
Niewątpliwie tym, co miało istotny wpływ na fakt, iż nie udało mi się zbudować takiej prawicy, jaką sobie wymarzyłem,  była moja decyzja o wejściu w skład rządu Tadeusza Mazowieckiego – uważa Aleksander Hall (z lewej).  Na zdjęciu z Tadeuszem Mazowieckim w Płocku w czasie kampanii prezydenckiej, 28 października 1990 r.
autor zdjęcia: Andrzej Iwańczuk
źródło: reporter
Niewątpliwie tym, co miało istotny wpływ na fakt, iż nie udało mi się zbudować takiej prawicy, jaką sobie wymarzyłem, była moja decyzja o wejściu w skład rządu Tadeusza Mazowieckiego – uważa Aleksander Hall (z lewej). Na zdjęciu z Tadeuszem Mazowieckim w Płocku w czasie kampanii prezydenckiej, 28 października 1990 r.

Najbardziej bym obawiał się sytuacji, w której z jednej strony mamy obóz Kaczyńskiego, autorytarny, prowokujący, zagarniający coraz większe obszary władzy w Polsce, m.in. sądowniczej, a z drugiej strony wybijających się na czoło ludzi, którzy chcą odwetu - mówi Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, działacz opozycji w PRL.

Plus Mnus: Prawica wymyśliła kompromis aborcyjny w 1993 roku i prawica go obaliła. Spodziewałby się pan tego?

To są dwie różne prawice. Odróżniają się genealogią ideową i drogą polityczną. Dziś obszar prawicy na scenie politycznej zajmuje Prawo i Sprawiedliwość oraz jego alianci – ugrupowanie, z którym absolutnie nie mogę się identyfikować. Krytykuję je od wielu lat, na długo przed przejęciem władzy w 2015 roku.

Dlaczego pan ich tak nie lubi?

PiS to prawica rewolucyjna, populistyczna, która patrzy na dużą część wyborców jak na klientelę do kupienia – albo pieniędzmi, albo podbijaniem bębenka. To nie jest prawica, która stawiałaby na dojrzały patriotyzm, myślenie w kategoriach interesu narodowego. Głównie wykorzystuje emocje. Na przykład podgrzewa spory z Unią Europejską pod hasłami obrony suwerenności. A rewolucyjna jest w tym sensie, że niszczy autorytet ważnych instytucji państwowych i nie buduje innych, które cieszyłyby się autorytetem. Ich wizja państwa jest chaotyczna. Układ sił opiera się na osobach, a nie na instytucjach. I to się często kończy myśleniem: po nas choćby potop.

Przecież PiS ciągle mówi o patriotyzmie i interesie narodowym. Ubolewa, że młode pokolenia nie zostały ukształtowane wedle tych wartości, i chce to zmienić.

Jest w tym obozie kilku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11808

Wydanie: 11808

Zamów abonament