Opowieść o Siedmiu Symeonach
JAKUB KOWALSKI W 1988 roku jazzujący bracia Owieczkinowie z Irkucka postanowili porwać samolot i uciec nim do Londynu, co skończyło się katastrofą.
Ninel (anagram nazwiska Lenin) Siergiejewna nie miała w życiu lekko: jej ojciec zginął podczas II wojny światowej, matkę zastrzelił pijany strażnik kołchozu za kradzież kilku ziemniaków. Sama trafiła do sierocińca, tułała po ludziach dobrej i złej woli. Wreszcie poślubiła Dmitrija Owieczkina, któremu urodziła 12 dzieci (jedno zmarło po porodzie), za co otrzymała sowieckie wyróżnienie dla prawilnej Matki Bohaterki. Wielodzietnej rodzinie przydzielono domek na przedmieściach syberyjskiego Irkucka i osiem akrów ziemi. Było ciasno – dzieci spały po dwoje w jednym łóżku – ale własno. Sąsiedzi o Owieczkinach opowiadali, że nie utrzymywali z nimi żadnych relacji, żyli w odosobnieniu. Ich izolację i jedność w działaniu porównywano z fanatyzmem sekty. Mówiono o wilkach w owczej skórze.
W 1984 roku zmarł ojciec Dmitrij – był alkoholikiem i w amoku potrafił strzelać z broni palnej do dzieci, którym Ninel kazała wtedy kłaść się na podłodze lub ziemi. Ponoć to najstarsi Owieczkinowie sami wymierzyli sprawiedliwość: nie postawiono im zarzutów, śledztwo mówiło o samoobronie. Po śmierci męża Ninel – cierpiąca na serce i astmę – samotnie chowała jedenaścioro dzieci (siedmiu synów i cztery córki), które były jej bezwzględnie posłuszne: po szkole pracowały w polu; pomagały w obrządku krów, kur i królików; nosiły wodę ze studni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta