Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć PIT przy pracy zdalnej

07 grudnia 2020 | Podatki i księgowość | Marcin 
Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Osoby przebywające na kwarantannie mogą za zgodą pracodawcy świadczyć pracę na odległość. W takim przypadku nie stosuje się podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

 

Od 29 listopada br. na podstawie art. 4h ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o Covid-19, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie zdalnym pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie >patrz ramka. Możliwość ta została wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19.

Wynagrodzenie otrzymywane przez pracowników, którzy (za zgodą pracodawcy) w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, świadczą pracy w trybie pracy zdalnej pracę, pomimo że poddane są obowiązkowej kwarantannie, należy kwalifikować jako przychody ze stosunku pracy, o których jest mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Pracodawca powinien od tego wynagrodzenia pobrać zaliczkę na PIT.

Zapewnienie sprzętu komputerowego...

Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną tej pracy zapewnia pracodawca. Dotyczy to także pracowników wykonujących pracę zdalną w okresie kwarantanny (za zgodą pracodawcy).

Przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „nieodpłatne świadczenie". Należy się więc odwołać do orzecznictwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11832

Wydanie: 11832

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament