Skrajna prawica chce wkroczyć na salony
Skonfliktowana wewnętrznie AfD traci w sondażach. Paradoksalnie zyskuje jednak na politycznym znaczeniu, choć nadal nie ma żadnej zdolności koalicyjnej.
– Nie potrafią w ogóle prawidłowo myśleć, nie mówiąc już, że nieszablonowo – takim zdaniem współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec (AfD) Jörg Meuthen rozsierdził swych przeciwników w partii na niedawnym zjeździe. Omal nie doszło do rozłamu, co byłoby równoznaczne z upadkiem trzeciego ugrupowania w Bundestagu i największej partii opozycji.
Myślenie nieszablonowe – po niemiecku Querdenken – to nazwa całego ruchu w Niemczech grupującego zwolenników licznych teorii spiskowych na temat pochodzenia czy braku szkodliwości koronawirusa oraz zwolenników niczym nieograniczonej wolności osobistej, manifestujące się odrzuceniem antycovidowych maseczek.
Zwolennicy tego ruchu w AfD wietrzą szansę na lepsze notowania partii jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta