JPK Kosmetyki zawierające alkohol bez dodatkowych oznaczeń
W odniesieniu do produktów kosmetycznych, w tym perfum, zawierających alkohol, nie ma obowiązku stosowania kodu towarowo – usługowego GTU_01.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 19 listopada 2020 r. (0114-KDIP1-3.4012.576.2020.1.JG).
Wnioskodawca jest dystrybutorem kosmetyków, oferującym m.in. wyroby zawierające alkohol etylowy skażony, takie jak lakiery do paznokci, balsamy po goleniu czy produkty dezynfekujące. W niektórych z tych produktów stężenie alkoholu etylowego przekracza 1,2 proc. objętości, sięgając aż do 70 proc. w przypadku produktów biobójczych. Jednocześnie, produkty te nie są one oznaczone kodami CN wymienionymi w art. 93 ust. 1 ustawy akcyzowej.
W związku z tym, wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie do obowiązku stosowania w odniesieniu do sprzedawanych produktów kodu GTU_01 przeznaczonego dla „napojów alkoholowych" w pliku JPK_V7M. Zdaniem spółki, taki obowiązek powstaje.
Organ podatkowy nie zgodził się z wnioskodawcą i wyjaśnił, że wyroby kosmetyczne nie są objęte obowiązkiem oznaczania w pliku JPK z użyciem kodu GTU_01 bez względu na stopień stężenia alkoholu etylowego. Organ wskazał w szczególności na treść rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta