Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę wciąż problematyczne
Pod względem podatkowym przekształcona spółka wstępuje jedynie w prawa poprzednika prawnego. Ma zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale nie ma obowiązku korygowania deklaracji.
Z uwagi na widmo kryzysu gospodarczego wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie swojej działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma to na celu ograniczenie ryzyka w razie ewentualnych problemów finansowych. Takie przekształcenie niesie jednak za sobą określone skutki w podatku od towarów i usług, może się również wiązać z istotnymi problemami praktycznymi.
W myśl art. 93a § 4 ordynacji podatkowej (o.p.), jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Przy takim przekształceniu nie mamy zatem do czynienia z tzw. sukcesją uniwersalną praw i obowiązków. Pod względem podatkowym spółka nie kontynuuje całkowicie działalności poprzednika prawnego – jednoosobowej działalności gospodarczej. Wstępuje ona jedynie w jego prawa. Przepis ten nie przewiduje natomiast przejścia na spółkę jakichkolwiek obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Tak specyficzny tryb kontynuowania działalności ma swoje określone konsekwencje na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta