Jakie są skutki zmiany okresu funkcjonowania PGK
Wśród podmiotów odczuwających skutki kryzysu są także podatkowe grupy kapitałowe, które – z uwagi na rygorystyczne przepisy regulujące ich status – nie zawsze mogą elastycznie reagować na zmieniające się otoczenie gospodarcze i prawne.
W niniejszym artykule opisane zostały przykładowe praktyczne zagadnienia związane z funkcjonowaniem PGK i zachowaniem przez nie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
W reakcji na pandemię już wiosną przyjęto przepisy ułatwiające podatkowym grupom kapitałowym zachowanie statusu podatnika CIT. Do ustawy o CIT wprowadzone zostały korzystne rozwiązania, dzięki którym warunek osiągnięcia 2-proc. udziału dochodów w przychodach jest uważany za spełniony, jeżeli PGK poniosła w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu Covid-19. Przepis ten ma zastosowanie do roku podatkowego PGK, który obejmuje rok 2020. Zgodnie z założeniami ustawy nowelizującej, kryterium dochodowości ma być uważane za spełnione również w roku podatkowym, który zakończy się nie później niż 31 grudnia 2021 r. Warunkiem ma być poniesienie przez PGK negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19 także w 2021 r. Wygląda więc na to, że zakresem tych przepisów nie są na razie objęte PGK, których rok podatkowy rozpocznie się w 2021 r., ale zakończy już po 31 grudnia 2021 r. Obowiązujące przepisy dopuszczają wprowadzanie pewnych modyfikacji dotyczących funkcjonowania PGK, które – w zależności od okoliczności – mogą okazać się pomocne w obecnej sytuacji.
Zmiana roku podatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta