Silos – budynek czy budowla
Zdaniem NSA, zbiornik bezsprzecznie nie może być traktowany jako budynek, nawet jeśli spełnia kryteria określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Pomimo jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r. (SK 48/15), w którym wyraźnie wskazano, że żaden budynek nie może być jednocześnie budowlą, a żadna budowla nie może być jednocześnie budynkiem, przy czym pierwszeństwo ma zawsze kwalifikacja danego obiektu jako budynku, kwestia opodatkowania silosów wciąż budzi wiele wątpliwości podatników.
Kwestią opodatkowania silosów zajął się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2020 r. (II FSK 330/20).
Biorąc pod uwagę wskazania zawarte w ww. wyroku TK oraz przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i prawa budowlanego, wydawałoby się, że prawidłowa kwalifikacji silosu dla potrzeb podatku od nieruchomości jako budynku lub budowli to jedynie kwestia przeprowadzenia odpowiednich ustaleń faktycznych. W pierwszej kolejności należałoby zweryfikować czy silos spełnia cechy definicji budynku z art. 1a ust. 1 pkt 1 upol, tj. trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadanie fundamentów i dachu. Jeżeli dany obiekt budowlany spełnia przedmiotowe cechy, to powinien być zakwalifikowany jako budynek, a dalsza analiza w zakresie jego kwalifikacji jako budowli byłaby bezprzedmiotowa. W ww. orzeczeniu NSA, dokonując kwalifikacji silosów, stwierdził jednak, że co prawda spełniają one wszystkie cechy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta