Tortury godzą w naszą godność
Justyna Zarecka To reakcja na zło definiuje nasze człowieczeństwo.
Gdy w 2018 r. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich rozpoczynał kampanię społeczną „Państwo bez tortur", wydawało się, że będzie się kojarzyła z okresem PRL oraz zwrotem preambuły Konstytucji: „Pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane (...)". Tymczasem badania opinii publicznej „Tortury – opinie Polaków", przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie RPO, pokazały, że tortury mają współczesny wymiar.
Po raz pierwszy badania zrobiono w 2018 r. Wówczas 71 proc. badanych wskazało, że w Polsce po 1989 r. miały miejsce tortury. W listopadzie 2020 r. badania zostały powtórzone. Wynika z nich, że coraz mniejsze jest społeczne przyzwolenie na tortury. W porównaniu z poprzednim sondażem wzrósł odsetek badanych, którzy nie akceptują ich bez względu na okoliczności – z 59 do 70 proc. Z czego to może wynikać?
Małe Guantanamo
Do opinii publicznej dociera więcej informacji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta