Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tortury godzą w naszą godność

15 grudnia 2020 | Rzecz o prawie

Justyna Zarecka To reakcja na zło definiuje nasze człowieczeństwo.

Gdy w 2018 r. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich rozpoczynał kampanię społeczną „Państwo bez tortur", wydawało się, że będzie się kojarzyła z okresem PRL oraz zwrotem preambuły Konstytucji: „Pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane (...)". Tymczasem badania opinii publicznej „Tortury – opinie Polaków", przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie RPO, pokazały, że tortury mają współczesny wymiar.

Po raz pierwszy badania zrobiono w 2018 r. Wówczas 71 proc. badanych wskazało, że w Polsce po 1989 r. miały miejsce tortury. W listopadzie 2020 r. badania zostały powtórzone. Wynika z nich, że coraz mniejsze jest społeczne przyzwolenie na tortury. W porównaniu z poprzednim sondażem wzrósł odsetek badanych, którzy nie akceptują ich bez względu na okoliczności – z 59 do 70 proc. Z czego to może wynikać?

Małe Guantanamo

Do opinii publicznej dociera więcej informacji o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11839

Wydanie: 11839

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament