Banki bardziej zielone
W krajach wysokorozwiniętych coraz silniejsze jest przekonanie, że spółka powinna być odpowiedzialna nie tylko wobec akcjonariuszy, ale również wobec społeczeństwa – mówi Agnieszka Słomka-Gołębiowska, profesor SGH. MICHAŁ NIEWIADOMSKI
Polskie spółki energetyczne odwracają się od węgla. Chcą zająć się odnawialnymi źródłami energii, które przez ostatnie lata przez nie same były traktowane po macoszemu. Kto się obudził?
Jest aspekt rynkowy i regulacyjny. Regulacyjny jest taki, że najwięksi gracze (UE, Chiny, USA) chcą wdrażać porozumienie paryskie i szeroko zakrojone działania. Wiele inicjatyw już się toczy. Unia stworzyła techniczną grupę ekspertów, która miała wyjaśnić, co to znaczy ograniczać zmiany klimatyczne i robić zieloną transformację.
Aspekt rynkowy jest taki, że jeśli idziesz pod prąd, zaczyna być drogo. PGE pokazało, ile roczne kary zjadają im budżetu. Zielona transformacja to typowy przykład, że dojdziemy dalej, jeśli działania będą skoordynowane. Zielone finanse dynamicznie rosną i każdy chce z nich skorzystać.
Ideologia, którą widzieliśmy w ostatnich latach, została wyparta przez ekonomię. Mamy najdroższy prąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta