Definitywnie kończy się epoka kapitalizmu akcjonariuszy
Czeka nas masowe przesunięcie kapitału do działalności zrównoważonej środowiskowo – podkreśla Piotr Biernacki, prezes Zarządu Fundacji Standardów Raportowania i wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. ANITA BŁASZCZAK
Za kilka miesięcy duże spółki publiczne już po raz czwarty będą publikować obowiązkowe raporty niefinansowe za 2020 r. Czy będą musiały zmierzyć się w nich z jakimiś nowymi wymaganiami?
Raporty za 2020 r. będą ostatnimi, które można jeszcze przygotowywać „po staremu". Wprawdzie pojawiły się pewne nowe wymagania, gdyż w 2019 r. opublikowano wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące raportowania zagadnień związanych ze zmianą klimatu, lecz na razie stosunkowo niewiele spółek w pełni dostosowało się do nich. Spodziewam się więc, że w najbliższej serii raportów rocznych za 2020 r. kolejne firmy coś poprawią w tym obszarze. Natomiast duże zmiany w zakresie raportowania niefinansowego będą na pewno wchodziły w kolejnych latach.
Na co firmy przede wszystkim powinny się przygotować?
Są dwa źródła dużych zmian; jedno to unijne rozporządzenie w sprawie taksonomii, czyli systematyki działalności zrównoważonej środowiskowo, a drugim źródłem zmian będzie rewizja dyrektywy w sprawie raportowania niefinansowego i nowy jednolity europejski standard tego raportowania. Zmiany wynikające z taksonomii nadejdą wcześniej, gdyż rozporządzenie przyjęto w czerwcu tego roku. Teraz są konsultowane ostatnie akty wykonawcze, ale wiemy już, jak ten system będzie funkcjonował.
Nie jestem pewna, czy wszystkie spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta