Fundusze unijne będą dalej przyznawane i rozliczane według łagodniejszych kryteriów
Nadzwyczajne rozwiązania, służące korzystaniu z funduszy europejskich wprowadzone w związku z epidemią COVID, będzie można stosować do końca 2023 roku. Rząd przygotował w tej sprawie odpowiednie przepisy.
W tym celu przyjęto nowelizację tak zwanej specustawy funduszowej, która ułatwia inwestowanie i rozliczanie funduszy unijnych oraz pozwala przesuwać środki z wcześniej zaplanowanych działań na walkę z koronawirusem. Wprowadzenie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r., co miało miejsce w kwietniu b.r., miało pomóc w sprawnym kontraktowaniu i rozliczaniu środków unijnych, a także – jak zostało zaznaczone – w bezpośredniej walce z chorobą (transfer środków na ten właśnie cel)
Utrzymać cele
Podjęcie takich działań było bardzo istotne, wziąwszy pod uwagę przestoje w wielu sektorach gospodarki (wymuszone decyzjami władz lub wynikające z innych obiektywnych przyczyn, np. przestojami u zagranicznych partnerów handlowych), przechodzenie na pracę zdalną tak w sektorze prywatnym, jak i publicznym (i czasem wymuszone tym inwestycje w nowy lub dodatkowy sprzęt), utrudniony dostęp do wielu towarów i usług. Dla wszystkich firm, samorządów, ich jednostek organizacyjnych i wszelkich innych podmiotów realizujących projekty przy unijnym dofinansowaniu mogło to oznaczać duże kłopoty.
Waga harmonogramu
Każdy, kto zetknął się z problematyką ubiegania się o unijne środki, realizacji projektów oraz ich rozliczania, ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta