Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chirurgia plastyczna starsza niż chrześcijaństwo

15 grudnia 2020 | Rzecz o zdrowiu | Małgorzata Gołota

Do pierwszego zabiegu, który można określić mianem chirurgii plastycznej, doszło najprawdopodobniej między 3000 a 2500 rokiem przed naszą erą.

Chirurgia plastyczna nie rozwinęłaby się w tak szybkim tempie, gdyby nie obie wojny światowe. Wracający z frontów poważnie okaleczeni młodzi mężczyźni bardzo potrzebowali kogoś, kto da im nowe życie albo nawet prościej: nową twarz.

Jeśli wierzyć źródłom historycznym, marynarzem rannym w bitwie o Jutlandię był też pierwszy pacjent, u jakiego w 1917 r. wykonano operację plastyczną z prawdziwego zdarzenia. Mężczyzna nazywał się Walter Yeo, a operował go uznawany za ojca współczesnej „plastyki" sir Harold Gillies.

Ten urodzony w Nowej Zelandii, a następnie pracujący w Londynie otolaryngolog, opracował wiele technik nowoczesnej chirurgii. On również w 1946 r. przeprowadził jedną z pierwszych na świecie operacji zmiany płci.

Gdyby nie prace Gillies, do wiedzy naukowej umożliwiającej nam dziś przeszczepy twarzy moglibyśmy dojść o wiele później.

Twarz w foliowej torebce

Nim jednak przeszczepy stały się możliwe, trzeba było dowiedzieć się, jak na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11839

Wydanie: 11839

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament