Sądowe Top 10
Sądom należy się wdzięczność za wiele orzeczeń.
Czas podsumowań skłania do refleksji nad najważniejszymi wydarzeniami roku. Bez wątpienia był to kolejny rok ataku na niezależność sądownictwa. Pawła Juszczyszyna, Beatę Morawiec i Igora Tuleyę pozbawiono immunitetu sędziowskiego i zawieszono w służbie. Trudno o bardziej symboliczny obraz. Wierzę, że powrócą do orzekania dzięki orzeczeniom Trybunałów w Luksemburgu lub Strasburgu. Dla nich sylwester 2020 r. będzie wyjątkowo smutny.
To nie był tylko kolejny rok „konstytucyjnej smuty". Zapadło wiele wyroków przełomowych z punktu widzenia praw człowieka i praworządności. Z szefami zespołów w Biurze RPO ułożyłem sądowe Top 10.
1. Uchwała trzech izb SN
23 stycznia połączone izby: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, wydały bezprecedensową uchwałę (sygn. BSA I-4110-1/20). Określiła zasady weryfikacji nominacji sędziowskich dokonywane przez KRS w nowym składzie. Wprawdzie na razie odniosła mniejsze skutki od spodziewanych, ale stanowiła historyczny akt obrony niezależności sądownictwa i wpłynie na rozstrzygnięcia podejmowane na szczeblu europejskim. Wyrok Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 1 grudnia 2020 r. w sprawie Ástrádsson przeciwko Islandii (skarga nr 26374/18) otwiera drzwi do przełomowych rozstrzygnięć ws. niezależności polskich sędziów.
2. Uchwały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta