Światłowodowa Polska ciągle na papierze
Po dekadzie inwestycji z optycznych łączy internetowych korzysta około 2 mln użytkowników. Największy gracz – Orange – ma kłopoty z konkurencją. URSZULA ZIELIŃSKA
Już wiadomo, że w 2020 r. Polsce (ale też innym krajom Unii) nie uda się sprostać wymaganiom Komisji Europejskiej i nie wszystkie gospodarstwa domowe Polaków będą w sylwestra w zasięgu internetu o prędkości minimum 30 megabitów na sekundę. Są różne przyczyny tej sytuacji.
2 mln w dziesięć lat
Ministerstwo Cyfryzacji pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego nie podało tej informacji wprost. Opisując dane z najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, podkreśla, że 90 proc. gospodarstw domowych może korzystać z dostępu do internetu. Resort przypomina też, że w toku są inwestycje operatorów dotowane z funduszy Unii Europejskiej zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, za sprawą których do 2021 r. w zasięgu światłowodowego internetu znajdzie się dodatkowo 2,1 mln gospodarstw domowych.
Ile domostw może mieć światłowodowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta