Stare pozwolenia na budowę nie stały się bezpieczne
Czy ten kto ma pozwolenie na budowę, po wejściu w życie nowego Prawa budowlanego, może spać spokojnie? Analiza przepisów przejściowych ustawy nowelizującej nie daje niestety pozytywnej odpowiedzi.
Jedną z najistotniejszych zmian, jakie zostały wprowadzone do Prawa budowlanego od 19 września 2020 roku jest czasowe ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. To bardzo ważna zmiana, od dawna postulowana przez środowisko deweloperów, powołujących się na brak pewności obrotu prawnego ze względu na możliwość eliminowania, nawet po wielu latach, ostatecznych pozwoleń na budowę.
Orzeczenie o stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę niesie za sobą bardzo dotkliwe skutki. Oznacza bowiem, że decyzja taka jest traktowana jakby nigdy nie zaistniała w porządku prawnym. Tym samym, inwestor nie tylko traci pozwolenie na budowę, ale również naraża się na utratę innych decyzji wydanych na jego podstawie. Taki stan rodzi niepewność po stronie deweloperów, zarówno tych, którzy chcą rozpocząć roboty budowlane na podstawie ostatecznych decyzji jak i tych, którzy myślą o zakupie gruntu z ostatecznym pozwoleniem na budowę.
Znowelizowana ustawa Prawo budowlane w art. 37 b wprowadza instytucję czasowego ograniczenia możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę, również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta