Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa dla polskiej wsi, bezpieczeństwo energetyczne dla Polski

29 grudnia 2020 | Ekonomia i rynek
PGNiG chce wykorzystać potencjał drzemiący w biometanie, zapraszając do współpracy m.in. przedsiębiorców rolnych
autor zdjęcia: marcin nocoń
źródło: pgnig
PGNiG chce wykorzystać potencjał drzemiący w biometanie, zapraszając do współpracy m.in. przedsiębiorców rolnych

Biometan to odnawialne źródło energii, które jako zielony gaz może uzupełnić, a w przyszłości zastąpić w Polsce gaz ziemny. Dla przedsiębiorców rolnych to korzyści finansowe związane z możliwością pozbycia się odpadów hodowlanych. Dla PGNiG biometanownie są pomysłem na energetykę rozproszoną.

 

W Polsce istnieje około 100 biogazowni rolnych, ale nie doczekaliśmy się do tej pory ani jednej biometanowni. Biogaz rolnicy wykorzystują na potrzeby własne, ale obecnie w Polsce przetwarza się w ten sposób nie więcej niż 5 proc. surowców organicznych. Jednak biogaz nie nadaje się do wykorzystania w sieci gazowej, a właśnie takie paliwo chce produkować PGNiG. Do tego potrzebne są biometanownie przetwarzające biogaz na paliwo o niemal takich samych właściwościach co gaz ziemny. Jeśli dodamy do tego plan połączenia biometanowni z siecią dystrybucyjną powstaje przepis PGNiG na zwiększenie produkcji własnej gazu, zmniejszenie potrzeb importowych, a do tego przede wszystkim możliwość realizacji celów klimatycznych.

Gazowa spółka chce wykorzystać uśpiony potencjał biometanu w naszym kraju. Specjaliści z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyliczyli, że w Polsce możliwe jest produkowanie co najmniej 13 mld m sześc. biogazu rocznie. Szacunki wskazują, że z tego mogłoby powstawać rocznie ok. 7 mld m sześc. biometanu. PGNiG chciałoby, aby w ciągu najbliższej dekady produkcja biometanu w Polsce osiągnęła poziom ok. 4 mld m sześc. Już w 2030 roku ok. 10 proc. gazu w sieci mógłby stanowić biometan. Aby to było możliwe konieczne jest zbudowanie do tego czasu ok. 1500–2000 biometanowni, do 2025 roku – przynajmniej 200. Koszt budowy takiej sieci to ok....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11849

Wydanie: 11849

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament