Sytuacja finansów publicznych pozostanie kiepska
W 2021 r. deficyt i zadłużenie państwa ponownie mają wzrosnąć. Wcześniej czy później, konieczne będzie zacieśnienie fiskalne, pocieszające jest jedynie to, że raczej później niż w 2021 roku. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA
– Dopóki pandemia się nie skończy, dopóty finanse publiczne wciąż będą ponosić ogromne jej koszty. I to w kilku obszarach – zaznacza Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Po pierwsze, to z publicznych pieniędzy finansowane są bezpośrednie koszty walki z chorobą, takie choćby jak zakupy testów, szczepionek, organizacji szpitalu covidowych, doposażenie służby zdrowia w niezbędny sprzęt medyczny, środki ochrony itp. Gigantyczne, znacznie zresztą większe, kwoty pochłaniają też programy pomocowe dla gospodarki, firm i pracowników.
– Jeśli będą kolejne fale pandemii i kolejne restrykcje dotyczące działalności gospodarczej, te koszty jeszcze wzrosną – zaznacza Dudek. – A są one niemałe. W przypadku ostatniego, częściowego lockdownu od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta