Firma w domu daje podatkowe korzyści
Przedsiębiorca odliczy część wydatków na mieszkanie. Co do zasady powinien je przypisać do powierzchni, którą wykorzystuje w biznesie – mówi Grzegorz Grochowina, Deputy Director, Szef zespołu ds. zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce
Coraz więcej osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Czy żeby odliczyć koszty, muszą wyodrębnić osobny pokój na potrzeby tej działalności?
Do niedawna organy podatkowe wymagały od przedsiębiorcy, by wyodrębnił jedno z pomieszczeń na potrzeby prowadzonej w domu działalności gospodarczej. Obecnie jednak nie ma takiego wymogu. Skarbówka zgadza się, by przedsiębiorca odliczył wydatki proporcjonalnie przypadające na tę działalność. Może to być np. część gabinetu, salonu, kuchni i łazienki, która jest wykorzystywane na potrzeby biznesu.
Jakie wydatki można w ten sposób odliczyć?
Wszystkie związane z utrzymaniem nieruchomości, a więc np. opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, Internet, czynsz do spółdzielni mieszkaniowej. Kosztem podatkowym będzie też podatek od nieruchomości zapłacony w związku z prowadzoną w mieszkaniu działalnością gospodarczą.
Jaką proporcję należy zastosować?
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, od tego, jaką powierzchnię faktycznie przeznacza na potrzeby działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że taka proporcja powinna wynosić ok. 20–25 proc. powierzchni mieszkania. To oznacza, że jeśli ktoś ponosi np. 1000 zł opłat miesięcznie, to za koszt uzyskania przychodu może uznać 200–250 zł.
Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta