Hala namiotowa nad boiskiem piłkarskim jest opodatkowana
Jeżeli hala namiotowa okrywa boisko do gry w piłkę nożną, to wraz z nim tworzy budowlę sportową, czyli wymieniony wprost w przepisach prawa budowlanego przykład obiektu stanowiącego przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
To, że hala namiotowa jest nietrwale związanym z gruntem tymczasowym obiektem budowlanym, nie stoi na przeszkodzie uznania jej za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Takie stanowisko zostało wyrażone przez NSA w wyroku z 30 czerwca 2020 r. (II FSK 839/20).
Kwestia opodatkowania tymczasowych obiektów budowlanych w postaci nietrwale związanych z gruntem hal namiotowych nie jest oczywista. Mogłoby się wydawać, że wszelkie wątpliwości w tym przedmiocie powinny zostać rozwiane ze względu na podjęcie uchwały siedmiu sędziów NSA z 3 lutego 2014 r. (II FPS 11/13). NSA w ww. uchwale wskazał, że tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 prawa budowlanego (dalej: UPB), może być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: UPOL), jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 UPB lub w innych przepisach tej ustawy oraz w załączniku do UPB. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że definicja budowli będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera odesłanie do przepisów UPB. W związku z tym, budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości są tylko takie budowle, które zostały wymienione wprost w definicji budowli z art. 3 pkt 3 UPB (pogląd ten został potwierdzony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r., P 33/09).
Natomiast definicja tymczasowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta