Wpłata środków na poczet przyszłych dostaw nie zawsze podlega VAT
Przedpłata, zaliczka bądź zadatek są opodatkowane podatkiem od towarów i usług tylko wówczas, gdy stanowią część ceny (należności, zapłaty) za mające nastąpić w przyszłości skonkretyzowane dostawy towarów.
Tak wynika z wydanej 2 listopada 2020 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-3.4012.475.2020.1.PJ).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży produkowanych przez siebie towarów. Z niektórymi klientami wnioskodawca zawiera umowy wieloletnie, których realizacja odbywa się na następujących warunkach:
- umowa określa rodzaj towaru oraz ilość, która ma być przedmiotem sprzedaży w całym okresie obowiązywania umowy, przy czym umowa określa wielkość sprzedaży w formie przedziału (np. od 200 tys. ton do 600 tys. ton);
- sprzedaż towarów dokonywana jest na podstawie rocznych ilościowych harmonogramów dostaw, uzgadnianych z kontrahentem na dany rok w ostatnim kwartale roku poprzedzającego rok dostaw; harmonogram taki określa ilości towarów, z tolerancją procentową +/−, jakie mają być przedmiotem sprzedaży w poszczególnych miesiącach danego roku (np. styczeń 2020 r.: 1000 ton +/− 3 proc.; luty 2020 r.: 1500 ton +/− 3 proc.);
- cena sprzedawanych towarów określana jest na podstawie formuły cenowej i kalkulowana w oparciu m.in. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta