Zbycie gruntu jak działalność gospodarcza
W celu uniknięcia objęcia transakcji podatkiem od towarów i usług, sprzedawca działki musi być w stanie dowieść, że była ona częścią majątku prywatnego i że nie są podejmowane środki właściwe dla obrotu profesjonalnego.
Częste wątpliwości, jeśli chodzi o wyznaczenie granic opodatkowania VAT budzi sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza gruntów przez osoby fizyczne. Takie transakcje mogą być niekiedy uznane za przejaw działalności gospodarczej, nawet jeśli są wykonywane jednorazowo. Będzie tak, gdy w ramach danej sprzedaży podejmowane są środki wykraczające poza zarząd prywatnym majątkiem, a tym samym właściwe dla profesjonalnego obrotu.
TSUE wyznaczył kryteria...
Organy podatkowe w sporach odnośnie do tej kwestii często odwołują się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 15 września 2011 r. w połączonych sprawach C-180/10 i -181/10 Jarosław Słaby, Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć. Orzeczenie to dotyczyło dostawy gruntu przeznaczonego pod zabudowę. Trybunał wskazał, że takie transakcje, nawet gdy są przeprowadzane jednorazowo, mogą podlegać VAT, jeśli następują w ramach zarządu majątkiem prywatnym danej osoby (zwykłego wykonywania prawa własności). Będzie tak, gdy sprzedawca podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta