Jakie uprawnienia podatkowe rady gminy
- Wójt gminy opracował projekt uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w 2021 roku – dla wybranych grup przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej z terenu naszej gminy. Czy takie zwolnienie jest legalne? Czy można je wprowadzić z datą wsteczną od 1 stycznia? Tarcza antykryzysowa dała pewne możliwości gminom w 2021 r. – pyta radny.
Analiza pytania wymaga wstępnie odniesienia się do systematyki regulacji prawnych ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.). Wskazany podatek od nieruchomości ma właśnie normatywną podstawę w regulacjach tej właśnie ustawy.
W oparciu o upoważnienie ustawowe zawarte w art. 5 tej ustawy, rada gminy w drodze uchwały określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie określanych pułapów w specjalnych obwieszczeniach ministra finansów. Z ustawy tej wynikają także pewne możliwości stosowania różnego typu zwolnień w owym podatku. Ustawodawca przewidział bowiem zarówno obligatoryjne zwolnienia ustawowe (art. 7 ust. 1 ww. ustawy), jak i możliwość wprowadzenia zwolnień fakultatywnych – do czego uprawnia art. 7 ust. 3 wspomnianej ustawy.
Z punktu widzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta