Dyrektora szkoły można odwołać nawet za lekkomyślność
Zachowanie dyrektora szkoły polegające na świadomym doprowadzeniu do zaniechania terminowych wypłat wynagrodzeń pracowników szkoły należy traktować jako naruszenie praw pracowniczych.
Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt II SA/Bk 726/20), który zajmował się sprawą odwołania nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej. Podejmując taką decyzję burmistrz powołał się na dwie okoliczności. Po pierwsze, otrzymał uchwałę rady pedagogicznej z prośbą o odwołanie. Za odwołaniem dyrektorki było dwunastu nauczycieli, sześciu było przeciw, a trzy osoby wstrzymały się od głosu. Burmistrz przeprowadził postępowanie wyjaśniające w wyniku którego ustalił, że istnieją konflikty pomiędzy dyrektor a nauczycielami, a dyrektorka jest osobą generującą te konflikty.
Szczególnie istotny interes publiczny
Po drugie, ujawniono brak odpowiedniego dbania o finanse publiczne i zapewnienie ciągłości funkcjonowania szkoły w tym zakresie. Chodziło o sytuację, kiedy dyrektor przebywała na urlopie, i nie upoważniła żadnego pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta