Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzielenie powęglowych dotacji

19 stycznia 2021 | Pierwsza strona

Polska musi przekonać Brukselę, że wszystkie sześć regionów węglowych zasługuje na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. ANNA SŁOJEWSKA

 

Jako największy kraj węglowy w UE dostaliśmy najwięcej pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To nowy instrument, który ma finansować łagodzenie skutków transformacji klimatycznej w regionach bazujących na węglu. Można będzie z niego finansować inwestycje czy szkolenia pracowników. Polsce przyznano 3,5 mld euro, ale to, jakie konkretnie miejsca będą z tego finansowane i czy Polska dostanie całą kwotę, dopiero się rozstrzygnie.

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że KE chciałaby podziału tych pieniędzy pomiędzy trzy polskie województwa: śląskie, dolnośląskie (Wałbrzych) i wielkopolskie. Rząd przygotowuje natomiast krajowy plan obejmujący dodatkowo Małopolskie, Lubelskie i Łódzkie. Tam nie chce jednak na razie wstrzymywać produkcji węgla, co nie podoba się Brukseli. Drugim problemem jest brak deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej w 2050 r. Bez tego stracimy połowę z 3,5 mld euro.

Wydanie: 11865

Wydanie: 11865

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament