5G może się stać katalizatorem transformacji cyfrowej przemysłu
Nowa generacja szybkiego mobilnego transferu danych otwiera drzwi nie tylko do tworzenia nowych usług dla konsumentów, ale także do wdrożenia przemysłowego internetu rzeczy oraz optymalizacji procesów produkcyjnych. materiał powstał we współpracy z firmą OPPO
Rok 2020 unaocznił, jak bardzo ważne są dla nas obecnie technologie związane z komunikacją za pośrednictwem internetu, szczególnie z mobilną transmisją danych. To technologie umożliwiły nam zdalne kontakty oraz zdalną pracę i naukę na niespotykaną dotąd skalę. Przy okazji ujawniły się jednak ograniczenia istniejącej infrastruktury, także mobilnej, gdzie w aglomeracjach można się spotkać ze spowolnieniem transmisji danych w najpowszechniej wykorzystywanej dziś technologii 4G (LTE).
Nowy rozdział
Problemy te rozwiąże wchodząca właśnie na rynek, także w Polsce, technologia szybkiego internetu mobilnego piątej generacji – 5G. To rewolucyjna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi technologiami telefonii komórkowej: 4G (LTE) umożliwia przesyłanie danych z teoretyczną prędkością sięgającą 100 Mb/s, a nawet 1 Gb/s, podczas gdy 5G – do nawet 20 Gb/s.
Warto podkreślić, że 5G to nie tylko odpowiedź na rosnącą potrzebę transmisji danych i liczby połączeń między ludźmi, to znacznie więcej niż telefonia czy możliwość szybkiego streamingu wideo. To także możliwość wdrożenia internetu rzeczy (Internet of Things, IoT), który skomunikuje ze sobą w czasie rzeczywistym miliardy urządzeń – zarówno w naszych domach, jak i w przemyśle, medycynie czy transporcie – co pozwoli na zaoferowanie zupełnie nowych usług, których części nie jesteśmy jeszcze nawet w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta