Antycovidowe ułatwienia dla pracodawców obowiązują także w 2021 roku
Prawo wysłania pracownika na zaległy urlop, odroczenie lub zwolnienie z obowiązku wykonania lekarskich badań profilaktycznych, możliwość zlecania pracy zdalnej czy uwolnienia się od lojalek – to część rozwiązań, z których pracodawcy mogą korzystać również w tym roku.
Rok 2020 upłynął w cieniu koronawirusa. Trzy lockdowny, sześć odsłon tzw. tarczy antykryzysowej i dwie odsłony tzw. tarczy finansowej PFR wywarły olbrzymi wpływ na rzeczywistość gospodarczą. Zmiany nie ominęły również pracodawców. Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa) oraz kolejne tzw. tarcze antykryzysowe wprowadziły szereg rozwiązań dla zatrudniających, umożliwiając im odnalezienie się w nowej rzeczywistości i przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii. Co z regulacji antykryzysowych zachowuje moc w roku 2021?
Wysłanie na pracę zdalną
Ubiegły rok pokazał potencjał pracy zdalnej. Zgodnie z informacją GUS z 10 grudnia 2020 r., w II kwartale ubiegłego roku odsetek pracowników zdalnych w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracowników wyniósł 10,2 proc., a w III kwartale 5,8 proc. W niektórych branżach (sekcja informacji i komunikacji według PKD) na koniec II i III kwartału 2020 r. udział ten sięgnął ponad 50 proc. W Warszawie aż co szósty pracownik wykonywał pracę zdalnie w następstwie pandemii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta