Wymiana pracowników z Wyspami wymaga formalności
Brytyjczyk służbowo wysłany do Polski co do zasady musi posiadać zezwolenie na pracę i pobyt. Nie ma znaczenia, czy to podróż służbowa, delegowanie na dłużej, czy praca u polskiego pracodawcy. Również Polacy nie mogą swobodnie jechać do pracy na Wyspy.
Z 31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, a wraz z nim możliwość odformalizowanego zatrudniania obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce czy polskich pracowników na Wyspach. Zmiana w tym zakresie dla pracodawców, którzy stale delegują swoich pracowników w obu kierunkach, jest kolosalna i będzie mocno odczuwalna.
Praca w Polsce...
Z końcem 2020 r. w zakresie legalizacji pobytu i pracy polskie firmy powinny traktować obywateli Wielkiej Brytanii jak obywateli państw trzecich (spoza Unii) – Ukrainy czy Indii. Podjęcie zatrudnienia zasadniczo będzie więc musiało być poprzedzone procedurą legalizacji pracy i pobytu na terenie Polski. Niezależnie od tego, czy pracownik zostanie wysłany w podróż służbową, delegowany na dłuższy okres czy zatrudniony bezpośrednio przez polską firmę, konieczne jest dopełnienie formalności legalizacyjnych.
... na podstawie zezwolenia
W przypadku delegowania w grę wchodzą trzy różne typy zezwoleń na pracę – C, D oraz E w zależności od okoliczności danego przypadku.
Gdy obywatel Wielkiej Brytanii:
∑ wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Polski na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego w rozumieniu ustawy z 26 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta