Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brytyjskie e-sklepy, jak chińskie, nie wliczają VAT

28 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Początek roku to zamieszanie w zakupach. Także brytyjskie sklepy stały się sporo tańsze, odkąd kraj opuścił UE. Dla polskich firm to nowy rywal, podobnie jak wchodzący właśnie na rynek Amazon.

 

Polacy polubili zakupy internetowe, przez pandemię sprzedaż online mogła sięgnąć nawet 100 mld zł w 2020. Choć na rynku już się dużo działo, to początek roku obfituje w kolejne wstrząsy. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowodowało, że tamtejsze sklepy przestały doliczać VAT do transakcji np. z Polski. Oznacza to ogromne zmiany w cenach, choć należy się liczyć z dodatkową opłatą przy odbiorze. Sami sprzedawcy nie wiedzą, jak ma to wyglądać.

Taniej czy drożej?

– Polscy i unijni konsumenci nie są świadomi swoich nowych obowiązków związanych ze zmianą statusu podatkowego Wielkiej Brytanii po brexicie. Można znaleźć wiele historii internautów, którzy po nowym roku zrobili zakupy w e-sklepie w Wielkiej Brytanii i musieli zapłacić podatek VAT i cło, nierzadko w wysokości kilkadziesiąt procent ceny towaru – mówi Marta Kasztelan, koordynatorka e-Izby ds. e-podatków, doradca podatkowy w kancelarii Sowiński i Partnerzy.

– Podobnie jak w przypadku zakupów na chińskich platformach problemem może okazać się brak skutecznych mechanizmów poboru cła i podatku VAT w Polsce od e-sprzedaży z krajów trzecich –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11873

Wydanie: 11873

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament