Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankowcy piszą list do NBP i liczą na pomoc

28 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Przeprowadzenie licznych ugód z frankowiczami będzie wymagało dużych transakcji walutowych, do realizacji których przydatna będzie pomoc banku centralnego.

 

Na biurka członków zarządu Narodowego Banku Polski trafił list, który wysłała grupa banków pracująca nad stworzeniem konstrukcji ugód z frankowiczami – wynika z informacji „Rzeczpospolitej".

Banki w liście proszą NBP o wsparcie w razie dojścia do skutku ugód i konieczności zawierania dużych transakcji walutowych, wyraziły też gotowość do dyskusji w tej sprawie. Chodzi o to, że gdyby doszło do masowych ugód z frankowiczami (cały portfel takich hipotek jest wart teraz około 97 mld zł), bankom otwartoby pozycje walutowe, bo nadal miałyby finansowanie kredytów frankowych, które zostałyby wskutek ugód zamienione na złotowe. Banki finansują hipoteki frankowe m.in. obligacjami czy kredytami,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11873

Wydanie: 11873

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament