Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska wodorowym potentatem przyszłości

28 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek | Mateusz Berger

Agencja Rozwoju Przemysłu w swojej strategii zakłada budowę kompetencji w zakresie gospodarki wodorowej, a także wdrożenia tego paliwa w transporcie – pisze wiceprezes ARP.

 

W 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła unijną strategię wodorową będącą częścią strategicznego projektu realizowanego pod nazwą Europejskiego Zielonego Ładu i mającą być odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Działania KE wpisują się w większy światowy trend, trend dla nas korzystny, stwarzający naszemu krajowi możliwość, aby stać się wodorowym potentatem Europy. Już dzisiaj jesteśmy jednym z liderów rynku wodorowego. W Unii jedynie Niemcy oraz Holendrzy produkują tego paliwa więcej niż my. W skali globalnej plasujemy się na piątej pozycji rankingu producentów. Jak do tej pory odpowiadamy za 11 proc. zdolności produkcyjnych wodoru w EU. W samym roku 2018 wyprodukowaliśmy ok. 1,3 mln ton wodoru, co na tle 10 mln ton wodoru będących łączną produkcją wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej wygląda wręcz spektakularnie.

Strategia wodorowa UE

Strategia wodorowa Unii Europejskiej została ogłoszona 8 lipca 2020 r. i opiera się na kilku założeniach, a najważniejsze dotyczy sposobu pozyskiwania wodoru. Aktualnie produkowany wodór nie jest neutralny klimatycznie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11873

Wydanie: 11873

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament