Polska wodorowym potentatem przyszłości
Agencja Rozwoju Przemysłu w swojej strategii zakłada budowę kompetencji w zakresie gospodarki wodorowej, a także wdrożenia tego paliwa w transporcie – pisze wiceprezes ARP.
W 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła unijną strategię wodorową będącą częścią strategicznego projektu realizowanego pod nazwą Europejskiego Zielonego Ładu i mającą być odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Działania KE wpisują się w większy światowy trend, trend dla nas korzystny, stwarzający naszemu krajowi możliwość, aby stać się wodorowym potentatem Europy. Już dzisiaj jesteśmy jednym z liderów rynku wodorowego. W Unii jedynie Niemcy oraz Holendrzy produkują tego paliwa więcej niż my. W skali globalnej plasujemy się na piątej pozycji rankingu producentów. Jak do tej pory odpowiadamy za 11 proc. zdolności produkcyjnych wodoru w EU. W samym roku 2018 wyprodukowaliśmy ok. 1,3 mln ton wodoru, co na tle 10 mln ton wodoru będących łączną produkcją wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej wygląda wręcz spektakularnie.
Strategia wodorowa UE
Strategia wodorowa Unii Europejskiej została ogłoszona 8 lipca 2020 r. i opiera się na kilku założeniach, a najważniejsze dotyczy sposobu pozyskiwania wodoru. Aktualnie produkowany wodór nie jest neutralny klimatycznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta