Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka walki

06 lutego 2021 | Plus Minus | Rusłan Szoszyn
Paweł Łatuszka, były minister kultury, wieloletni dyplomata i były dyrektor najstarszego białoruskiego teatru im. Janki Kupały. Dzisiaj jeden z liderów opozycji demokratycznej, ścigany przez Mińsk listem gończym
źródło: AP/East News
Paweł Łatuszka, były minister kultury, wieloletni dyplomata i były dyrektor najstarszego białoruskiego teatru im. Janki Kupały. Dzisiaj jeden z liderów opozycji demokratycznej, ścigany przez Mińsk listem gończym
źródło: Giuseppe Achille Bonoldi
źródło: Anton Prušynski
źródło: borzoiclub.com
źródło: Autor nieznany
źródło: nchas.iatp.by
źródło: nchas.iatp.by

Walec represji Aleksandra Łukaszenki nie oszczędził kultury. Niszczy białoruskich artystów i zespoły.

Chaim Soutine urodził się pod koniec XIX w. w Śmiłowiczach pod Mińskiem, w ubogiej żydowskiej rodzinie. Ojciec chciał, by poszedł jego śladami. Wyjechał do Wilna, a już kilka lat później przeprowadził się do Francji, gdzie był współtwórcą École de Paris, grupy malarzy działających w Paryżu w pierwszej połowie XX w. Jego rodziców zamordowano w pierwszych latach wojny. On zmarł w 1943 roku. Na jego pogrzeb przyszło zaledwie kilka osób, ale był wśród nich Pablo Picasso. Nikt wtedy nie wiedział, że twórczość Soutine'a niemal 80 lat później wstrząśnie dyktaturą w jego ojczyźnie, a namalowany przez niego obraz stanie się symbolem Białorusinów walczących o wolność.

Aresztowana „Ewa"

Obraz „Ewa" z 1928 roku przedstawia kobietę ze skrzyżowanymi ramionami i wykrzywionymi ustami. Sprowadzone do Mińska dzieło sztuki okazało się najdroższym w historii niepodległej Białorusi. W 2013 roku obraz zakupił za 1,8 mln dolarów ówczesny prezes Biełgazprombanku Wiktar Babaryka. Wpadł na pomysł utworzenia w Mińsku kolekcji obrazów, podobnej do tych, które posiada wiele banków na świecie. Postanowił zebrać jak najwięcej dzieł autorstwa urodzonych na Białorusi twórców należących przeważnie do École de Paris.

Dzięki niemu do Mińska przyjechały obrazy malarzy o białoruskich korzeniach, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11881

Wydanie: 11881

Zamów abonament