Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmos uwolniony!

06 lutego 2021 | Plus Minus
źródło: materiały prasowe

Po zakończeniu przez NASA lotów księżycowych w 1972 r. zapanowało powszechne niezadowolenie z kierunku, w jakim poszła astronautyka. Spodziewano się budowy bazy księżycowej i lotu na Marsa – zamiast tego wszedł program wahadłowców (promów kosmicznych), który okazał się ślepą uliczką, zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Spektakularne katastrofy Challengera i Columbii dowiodły, że załogowe loty firmowane przez NASA są w kryzysie.

Książka Julian Guthrie „Jak zrobić statek kosmiczny" pokazuje, skąd przyszła odsiecz: od nawiedzonych entuzjastów, którzy nawet jeśli dysponowali funduszami, to nie takimi jak NASA. Jako chłopcy oglądali lądowanie na Księżycu i pozostali pod wpływem tego wydarzenia na całe życie. Elon Musk, Richard Branson, Paul Allen, genialny konstruktor Burt Rutan udowodnili, że kosmos nie jest niedosiężny. Duszą przedsięwzięcia, polegającego na doprowadzeniu do lotów suborbitalnych z udziałem człowieka, był Peter Diamantis, twórca nagrody XPRIZE, który wydębił na nią 10 mln dolarów od mało szczodrych sponsorów. On też jest głównym bohaterem książki Guthrie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11881

Wydanie: 11881

Zamów abonament