Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zdrada Gowina

20 lutego 2021 | Plus Minus
Przegraliśmy wybory prezydenckie w 2010 r. Na zdjęciu: Elżbieta Jakubiak, Joanna Kluzik-Rostkowska i Jarosław Kaczyński
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Forum
Przegraliśmy wybory prezydenckie w 2010 r. Na zdjęciu: Elżbieta Jakubiak, Joanna Kluzik-Rostkowska i Jarosław Kaczyński

Człowiek, który rządzi 1-procentową partią, został wicepremierem, dostał tekę ministra i wiceministrów niemal w każdym resorcie, a w spółkach Skarbu Państwa stanowiska prezesów i wiceprezesów. I chyba dlatego uznał, że jest wielki i przestało mu się podobać, iż ciągle ma szeryfa nad głową - mówi Elżbieta Jakubiak, szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Plus Minus: Na pewno obserwuje pani sytuację w Porozumieniu Jarosława Gowina. Czy na naszych oczach rozgrywa się proces zjadania przystawek – jak kiedyś mówiono o Samoobronie i Lidze Polskich Rodzin po wspólnych rządach z PiS?

Samoobrona i LPR również bez pomocy PiS znikłyby ze sceny politycznej. Głównie z tego powodu, że nasza polityka nie jest jeszcze stabilna. Nie ma partii, do których wyborcy przywiązani są od pokoleń. Ta prawdziwa demokracja jest jeszcze daleko przed nami. Wystarczy popatrzeć na liczebność partii – największe mają ze 30–50 tys. członków. A w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii to są liczby sześciocyfrowe.

Roman Giertych, były lider LPR, wspomniał niedawno o tym, co się stało z jego partią po wspólnych rządach z PiS w latach 2005–2007 i stwierdził, że partia Jarosława Gowina została obsadzona w roli przystawki.

Giertych, który dziś jest liberałem, wtedy był liderem partii radykalnej – m.in. przeciwnej wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dla nas, ludzi zgromadzonych wokół prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to było trudne do zrozumienia. Ale największym problemem było to, jak prowadzić politykę zagraniczną wspólnie z LPR, skoro ta partia na sztandarach niosła tę swoją antyeuropejską i przy okazji antyamerykańską ideologię. To była jedna z rzeczy, które silnie różniły nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11893

Wydanie: 11893

Zamów abonament