Dla branży B+R przewidziane zostały wyjątki
Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają kilka istotnych wyjątków dotyczących zamawiania usług i dostaw na potrzeby prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy prawa zamówień publicznych umożliwiają albo całkowite pominięcie reżimu pzp, albo stosowanie trybów niekonkurencyjnych w przypadku zamawiania usług i dostaw na potrzeby prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Wyjątki te mają usunąć bariery w zamawianiu usług i dostaw na potrzeby prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, albowiem branża B+R od dawna sygnalizowała, że reżim pzp utrudnia lub wręcz paraliżuje sprawne prowadzenie projektów badawczych.
Omawiane wyjątki mają znaczenie nie tylko dla podmiotów będących zamawiającymi publicznymi na gruncie ustawy pzp, ale również dla podmiotów, które takiego statusu nie mają, lecz wydatkują środki unijne zgodnie z wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020. Podmioty te co prawda nie stosują wprost pzp, ale zobowiązane są do stosowania trybów konkurencyjnych wynikających z tych wytycznych (rozeznanie rynku, zasada konkurencyjności). Jednocześnie jednak – o czym warto pamiętać – wytyczne posługują się tymi samym wyjątkami dotyczącymi możliwości odstąpienia od trybów konkurencyjnych przy nabywaniu usług i dostaw na potrzeby prac badawczo-rozwojowych co ustawa pzp (z wyjątkiem art. 209 ust. 1 pkt 3 pzp).
W ustawie prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta