W sprawie specustawy rozstrzygają władze samorządowe
O szczególnym charakterze uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, która nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich, świadczy to, że uchwała ta pełni rolę podobną do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Specustawa mieszkaniowa (ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowywaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, DzU z 2020 r., poz. 219), inaczej zwana lex deweloper, może znaleźć zastosowanie do budowy lub przebudowy inwestycji mieszkaniowych, dróg publicznych, sieci uzbrojenia terenu i wielu innych inwestycji towarzyszących. O tym, czy, w jakim zakresie oraz na jakim etapie inwestycji specustawa będzie w konkretnym przypadku stosowana, ma prawo zdecydować inwestor. W zależności od decyzji inwestora możliwe jest realizowanie inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej i realizacja np. „elementów drogowych" na podstawie zasad ogólnych. Może się też zdarzyć, że inwestor przystąpi do realizacji owych „elementów drogowych" na zasadach ogólnych, a następnie uzna, że celowe jest wykorzystanie specustawy mieszkaniowej na końcowym etapie ich realizacji. Do decyzji inwestora pozostawiono, czy skorzysta ze specustawy mieszkaniowej w odniesieniu do całości czy też tylko do części inwestycji.
Rola władz samorządowych
W przypadku gdy inwestor zdecyduje się na uruchomienie specustawy mieszkaniowej do realizacji inwestycji, ostateczna decyzja, czy będzie mogła ona zostać zrealizowana w tym trybie, będzie należała do wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz rady gminy. Wójt, burmistrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta