Audyt krajobrazowy nie rzadziej niż raz na 20 lat
Nie można wymagać arbitralnie, żeby organy gminy już z chwilą uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa uwzględniły poczynione tam ustalenia w planie miejscowym – uznał WSA.
Do organów samorządu województwa należy sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego województwa, prowadzenie analiz i studiów oraz opracowywanie koncepcji i programów, odnoszących się do obszarów i problemów zagospodarowania przestrzennego odpowiednio do potrzeb i celów podejmowanych w tym zakresie prac, a także sporządzanie audytów krajobrazowych (art. 38 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, DzU z 2020 r., poz. 293 ze zm.; dalej: upzp).
Informacja w Biuletynie
Audyt krajobrazowy identyfikuje krajobrazy występujące na całym obszarze województwa, określa ich cechy charakterystyczne oraz dokonuje oceny ich wartości. Sporządza się go nie rzadziej niż raz na 20 lat (art. 38a ust. 1 i 2 upzp). Projekt audytu krajobrazowego sporządza zarząd województwa, który przed przedłożeniem tego projektu do uchwalenia przez sejmik województwa informuje w drodze obwieszczenia oraz udostępnienia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej o przystąpieniu do sporządzania projektu audytu krajobrazowego, zasięga opinii o projekcie od regionalnego dyrektora ochrony środowiska, dyrektorów parków narodowych i krajobrazowych położonych w granicach województwa, wojewódzkiego konserwatora zabytków, rad gmin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta