Korekty cen transferowych – projekt objaśnień Ministerstwa Finansów
Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. nowelizacja przepisów ustawy o CIT w zakresie regulacji dotyczących cen transferowych, oprócz wielu dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych oraz sprawozdawczych, wprowadziła także nowe przepisy dotyczące zasad korygowania cen transferowych.
Regulacje w tym zakresie uwzględnione zostały w art. 11e ustawy o CIT. Zgodnie z uzasadnieniem do zmian w ustawie, nowe przepisy miały na celu eliminację w nadużywaniu po stronie podatników dokonywania korekt oraz stosowania cen nierynkowych.
Nowowprowadzone przepisy regulują możliwość ujęcia w kosztach lub przychodach podatkowych, rozliczeń dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi z tytułu korekt cen transferowych. W myśl przepisów istnieje możliwość zmiany wysokości uzyskanych przez podatników przychodów lub poniesionych kosztów poprzez dokonanie korekty cen transferowych, w sytuacji kiedy spełnione są warunki wskazane w ustawie o CIT.
W przypadku korekty in plus oraz in minus warunki, jakie należy spełnić to:
∑ po pierwsze, warunki w transakcji kontrolowanej realizowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi już w trakcie całego roku podatkowego muszą zostać ustalone na poziomie rynkowym,
∑ po drugie, nastąpiła zmiana istotnych okoliczności, które mają wpływ na ustalone warunki w trakcie roku lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody będące podstawą do obliczenia ceny transferowej.
Ponadto w przypadku, gdy korekta jest in minus niezbędne jest spełnienie dodatkowych wymogów formalnych, tj. posiadanie oświadczenie drugiego podmiotu powiązanego, że dokonał korekty cen transferowych w tej samej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta