Spółki komandytowe jako podatnicy CIT
Od 1 stycznia 2021 r. do grona podatników podatku dochodowego od osób prawnych dołączyły spółki komandytowe, o ile nie zdecydowały się na odroczenie stosowania przepisów o CIT do 1 maja 2021 r.
Ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej wskazuje, że objęcie spółek komandytowych reżimem CIT jest odpowiedzią na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne w szczególności z wykorzystaniem spółek komandytowych, w których komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a komandytariuszami są osoby fizyczne. W opinii Ministerstwa Finansów, w takim przypadku sytuacja komandytariusza jest podobna do odpowiedzialności wspólnika spółki kapitałowej, a zatem nie jest uzasadnione, aby różnicować zasady opodatkowania w tych dwóch sytuacjach.
Do 31 grudnia 2020 r. opodatkowanie dochodów spółki komandytowej odbywało się na poziomie wspólników spółki (komandytariuszy i komplementariuszy). W efekcie wprowadzonych zmian spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo, co prowadzi do podwójnego opodatkowania przychodów spółki komandytowej, zarówno na poziomie spółki, jak i na poziomie wspólników, w przypadku wypłaty zysków przez spółkę do wspólników (traktowanych jako przychody kapitałowe w przypadku osób fizycznych oraz zyski kapitałowe w przypadku podatników CIT). Wiąże się to nieodłącznie ze zwiększeniem obciążeń podatkowych.
Ustawa wprowadzająca omawiane zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta