Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki giełdowe muszą podsumować zarobki członków organów

11 marca 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Sarek-Sadurska Magdalena Skwara Iza Gawryjołek

Tegoroczne, pierwsze sprawozdanie o wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej spółek giełdowych, musi zawierać informacje za lata 2019 i 2020. Należy w nim uwzględnić każdy element przychodu w formie pieniężnej i materialnej, w tym przyznany na rzecz osób najbliższych.

 

Nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (ustawa z 16 października 2019 r., DzU poz. 2217; dalej: ustawa o ofercie publicznej), która weszła w życie 30 listopada 2019 r., wprowadziła szereg nowych obowiązków dla spółek giełdowych. Dwa najważniejsze to:

∑ wdrożenie polityki wynagrodzeń oraz

∑ sporządzanie corocznych sprawozdań o wynagrodzeniach.

Pierwszy z tych obowiązków polskie spółki giełdowe powinny już wykonać i wszelkie wynagrodzenia członków organów wypłacać zgodnie z przyjętą polityką. Pierwotnie walne zgromadzenie spółki miało podjąć uchwałę w sprawie polityki wynagrodzeń do 30 czerwca 2020 r., ale w związku z pandemią wydłużono ten termin do 31 sierpnia 2020 r.

Kolejne wyzwanie dotyczące polityk wynagrodzeń to sporządzenie sprawozdania o wynagrodzeniach, do czego zobowiązane są rady nadzorcze spółek. Takie sprawozdanie powinno stanowić kompleksowy przegląd wynagrodzeń, w tym wszystkich świadczeń (niezależnie od ich formy) otrzymanych lub należnych poszczególnym członkom zarządu i rady nadzorczej, zgodnie z przyjętą polityką wynagrodzeń. W założeniu ma ono umożliwić akcjonariuszom ocenę, czy wysokość przyznanych przez spółkę wynagrodzeń jest adekwatna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11909

Wydanie: 11909

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament