Do zasiłku wystarczą 30 dni ubezpieczenia
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się czasowo niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli nieprzerwanie podlegała obowiązkowo temu ubezpieczeniu przez 30 dni, a nie przez co najmniej 31 dni.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 28 listopada 2019 r. (I UK 269/18)
Wyrok zapadł na kanwie sprawy, w której pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 do 30 września 2016 r. Na ten okres został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego. Po ustaniu zatrudnienia ubezpieczony stał się niezdolny do pracy ze względu na schorzenie kręgosłupa i przebywał na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie od 12 października 2016 r. do 30 września 2017 r.
Były pracownik wystąpił o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. ZUS mu odmówił, uznając, że nie nabył prawa do zasiłku ze względu na nieposiadanie wymaganego okresu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Na skutek odwołania ubezpieczonego, sąd I instancji zmienił decyzję ZUS. Jednak ZUS wniósł apelację od tego wyroku, powołując się ponownie na brak wymaganego okresu „wyczekiwania". Podkreślił, że ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta