Spółki przemysłowe nie wystraszyły się pandemii
Dzięki ożywieniu popytu, osłabieniu polskiej waluty i spadkowi oczekiwań wzrostu płac perspektywy firm się poprawiły.
Mimo przedłużającej się pandemii polski przemysł okazał się zaskakująco odporny, będąc jednym z mocnych punktów krajowej gospodarki. Spółki z tego sektora należą do głównych beneficjentów odbudowy popytu. Po przejściowych kłopotach wywołanych wiosennym lockdownem w kolejnych kwartałach zamówienia bardzo szybko się odbudowały, a druga fala pandemii nie zakłóciła znacząco funkcjonowania ich biznesów. Do tego dochodzą też oszczędności, które udało się osiągnąć dzięki pandemii, oraz osłabienie złotego, sprzyjające eksporterom. Czy warto zainteresować się spółkami z tego sektora?
Dobre perspektywy
Mimo wyniszczającej dla wielu branż pandemii kondycja krajowego przemysłu jest pozytywnym zaskoczeniem.
– Perspektywy dla sektora wytwórczego w Polsce są bardzo dobre. To częściowo efekt przesunięcia popytu gospodarstw domowych z niedostępnych usług na dobra trwałego użytku. Rynek pracy w Polsce i w Europie wspierany przez programy fiskalne pozostaje relatywnie silny, co sprzyja dochodom do dyspozycji gospodarstw domowych – wyjaśnia Dawid Pachucki, ekonomista ING BSK.
– Drugi pozytywny czynnik to ożywienie w światowym handlu. Gospodarka Chin już w 2020 r. odrobiła straty z pandemii, rosnąc o 2,3 proc. rok do roku, a w tym roku wzrost PKB w Chinach może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta