PIP nie może żądać ustalenia pensji czy etatu
Inspektorowi pracy na podstawie art. 631 kodeksu postępowania cywilnego nie przysługuje uprawnienie do wytoczenia na rzecz obywatela powództwa obejmującego żądanie ustalenia treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 24 września 2020 r. (III PZP 1/20).
Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy wytoczył powództwo na rzecz pracowników przeciwko ich pracodawcy. W ramach powództwa domagał się ustalenia istnienia pomiędzy tymi osobami a pracodawcą stosunku pracy w sprecyzowanym okresie, na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku pracownika budowlanego wykańczania wnętrz, za wynagrodzeniem określonym stawką godzinową 15 zł netto, który to stosunek ustał w trybie art. 30 § 1 pkt 4 kodeksu pracy, tj. z upływem okresu, na który została zawarta umowa.
W ocenie sądu rejonowego wywiedzione powództwo było dwuczłonowe, a mianowicie zawierało zarówno:
∑ roszczenia o ustalenie istnienia stosunków pracy,
∑ roszczenia o ustalenie określonych elementów treści tych stosunków pracy (wymiar etatu, stanowisko, wynagrodzenie, sposób rozwiązania).
Sąd rejonowy uznał, że inspektor pracy nie posiada legitymacji czynnej, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta