Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie da się już wrócić do dawnej normalności sprzed pandemii

11 marca 2021 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak

Pandemia przyspieszyła wiele zmian, które wcześniej planowano na lata, wywołała też trwałą rewolucję w formie pracy zdalnej.

Podsumowując efekty roku pandemii w gospodarce, ekonomiści często dzielą firmy na trzy grupy. Pierwsza, i z każdym miesiącem obostrzeń coraz dłuższa, to te firmy, które najmocniej zostały uderzone skutkami kolejnych lockdownów. Wśród nich są m.in. hotele, pensjonaty, restauracje, siłownie i kluby fitness, kina i praktycznie cała branża ślubna.

Druga, dużo mniejsza grupa, to firmy, które skorzystały na pandemii. Do niej można zaliczyć większość spółek IT, w tym producenci gier, firmy logistyczne, kurierskie, a także przedstawicieli branży e-commerce, która w czasie pandemii dostała skrzydeł.

Trzecią grupę przedsiębiorstw tworzą te, dla których ostatni rok nie przyniósł większych zmian w przychodach, bo np. działają w branżach bardziej odpornych na wahania popytu.

Niezależnie jednak od tego, do której grupy zalicza się firma, nikt chyba nie może dziś mówić o tym, że nie odczuł skutków pandemii, która zmieniła sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy, czy spędzamy czas wolny. Wirus pokazał, jak ważnym elementem działania firm jest ich zwinność (agile), umiejętność szybkiego reagowania na zmiany w otoczeniu. Choćby takie, jak wymuszona przez lockdowny zmiana trybu pracy i komunikacji.

O ile jeszcze w badaniach prowadzonych na początku zeszłego roku zdalna praca była benefitem dostępnym dla niewielkiej grupy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11909

Wydanie: 11909

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament