Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nielegalne zatrudnianie grzywna, a nawet więzienie

11 marca 2021 | Kadry i Płace | Michał Olszewski

Konsekwencje zatrudnienia cudzoziemca przebywającego w Polsce nielegalnie mogą być dla pracodawcy bardziej dotkliwe niż w przypadku naruszenia zasad dotyczących prawa do pracy.

W dwóch poprzednich artykułach („Najpierw legalny pobyt, potem praca"; Rzeczpospolita z 18 lutego 2021 r. i „Etat dla cudzoziemca bez zezwolenia na pracę"; Rzeczpospolita z 4 marca 2021 r.) opisaliśmy obowiązki, jakie ciążą na pracodawcy planującym zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii. Jak podkreślaliśmy, błędne jest obiegowe przekonanie, że konsekwencje ewentualnego nielegalnego pobytu cudzoziemca poniesie wyłącznie on, a pracodawca odpowiada tylko za legalną podstawę wykonywania pracy.

BEZ PRAWA DO POBYTU

Odpowiedzialność pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca, który w Polsce przebywa nielegalnie – tj. grzywnę od 1000 do 30 000 zł – określa w pierwszej kolejności art. 120 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1409 ze zm.; dalej: ustawa o promocji zatrudnienia). Penalizuje on powierzenie cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy, przez co

rozumie się również – ale nie wyłącznie – powierzenie pracy cudzoziemcowi, którego podstawa pobytu nie uprawnia do wykonywania pracy.

Ponadto kwalifikowane przypadki naruszeń (nawet stanowiące przestępstwo) penalizuje ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU poz. 769 ze zm.; dalej:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11909

Wydanie: 11909

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament