Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba zmieniać kodeksu, wystarczy właściwa wykładnia

11 marca 2021 | Prawo co dnia | Karol Skrodzki

Doręczenia pierwszych pism procesowych w postępowaniu cywilnym można usprawnić, nie wychodząc z gabinetów sądowych i ministra sprawiedliwości.

W czasach pandemii niemal zewsząd atakowani jesteśmy hasłami: „teraz możesz zrobić to, nie wychodząc z domu". Parafrazując je, twierdzę, że sprawność doręczeń pierwszych pism procesowych w postępowaniu cywilnym można poprawić, nie wychodząc z gabinetów sądowych i ministra sprawiedliwości. Pozytywne zmiany w tym przedmiocie możliwe są bowiem w drodze prawidłowej wykładni przepisu art. 1391 k.p.c. – na którą decydujący wpływ mają sędziowie – oraz na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości.

Zanim wyjaśnię proponowane pewne rozwiązania, muszę nawiązać do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, dokonanej na mocy ustawy z 4 lipca 2019 r., kardynalnie zmieniającej zasady doręczeń pierwszych pism procesowych w sprawach cywilnych. Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że wprowadzone zmiany są szeroko komentowane zarówno w doktrynie, jak i piśmiennictwie prawniczym i nie brakuje wobec nich uwag krytycznych. Sam ustawodawca również pracuje nad nowelizacją niedawno uchwalonych przepisów celem usprawnienia zasad doręczeń.

Doręcza komornik

Nowelizacja doręczeń pierwszych pism procesowych w postępowaniu cywilnym polegała na wprowadzeniu art. 1391 k.p.c. i art. 3a ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, jeżeli pozwany pomimo awizowania pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11909

Wydanie: 11909

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament